SVS İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti.
Ana Sayfa Hakkımızda Güneş Enerjisi Ürünler Vakum Tüp Teknolojisi İletişim

   » Vakum Tüp Teknolojisi


Vakum Tüp Teknolojisi

VAKUM TÜPLÜ SİSTEMLERİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Yüksek Performans

Vakum tüplü sistemlerde her bir vakum tüp iç içe geçmiş iki adet cam tüpten oluşmaktadır. İki tüp arasındaki hava emilerek vakum ortamı yaratılmakta ve her türlü ısı kaybı en düşük seviyeye indirilmektedir. Dış tüp, darbelere son derece dayanıklı bir malzeme olan borosilikattan imal edilmiş olup 25 mm ' lik çapa sahip dolu darbelerine bile dayanıklıdır. İç tüp de aynı malzemeden üretilmiş ancak özel bir selektif yüzey (Al - N/Al) ile kaplanmıştır. Bu özel kaplama ve paslanmaz çelik reflektör sayesinde güneş ışınlarının %93'ü maksimum verimle emilerek ısıya çevrilmekte ve güneş ışınlarının geri yansıma oranı da minimuma (%7) indirilmektedir.

Dayanıklı ve Hijyenik Malzeme

Sistemimizin sehpa da dahil olmak üzere tüm metal aksamı krom-nikel paslanmaz çelikten üretilmiştir. Sıcak su deposunun iç cephesi 304 kalite korozyona dayanıklı krom-nikel malzemeden yapılmış olup deponun şekillendirilmesinde de paslanmaz kaynak malzemesi kullanılmıştır. Bu sayede sistem, hijyenik şartlarda, içilebilir nitelikte sıcak su üretir. Ayrıca basınçlı depolarımızda vakum tüpün ucundaki yoğunlaşma çubuğu deponun içindeki ‘ısı iletim manşonu' adını verdiğimiz yuvaya silme oturarak ısı iletimini bu yüzeyden yapmaktadır. Bu sayede bakır yoğunlaşma çubuğu suya temas etmediği için paslanma, korozyon gibi riskler ortadan kalkar, aynı zamanda iç depo yüzeyi de nispeten ısındığı için depodaki su çok daha uzun süre sıcak olarak muhafaza edilebilmektedir.

Dört Mevsim Sıcak Su

Vakum tüpler yuvarlak yapıda olduğu için güneş ışınları yüzeye gün boyu dik gelmekte ve böylece yansıma minimize edilmektedir. Ayrıca en iyi izolasyon olan vakum sayesinde çok soğuk havalarda dahi tüpün içindeki ısının kaybolması önlenmiştir. Sistem antifriz kullanımını gerektirmediği gibi -50 C 'ye kadar soğuk havalarda dahi normal çalışmasına devam etmektedir. Deponun izolasyonunda yüksek yoğunluklu 55 mm kalınlığında poliüretan malzeme kullanıldığı için soğuk havalarda ve geceleri depodaki sıcak su uzun süre muhafaza edilebilmektedir.

Ekonomik ve Çevre Dostu

Vakum tüplü güneş enerjisi sisteminin ortalama kullanım süresi 15 yılın üzerindedir. Sistem kurulduktan sonraki 2-3 yıl içerisinde sağladığı tasarrufla ilk yatırım bedelini geri kazandırmaktadır. Diğer taraftan estetik görünümü ve temiz-enerji kullanması sebebiyle çevre temizliğine de çok önemli bir katkıda bulunmaktadır.Copyright © 2005-2006
E-mail: info@svsltd.com.tr